Notice: Undefined offset: 1 in /home/cudolejepl/domains/cud-oleje.pl/public_html/sky/core/webp.class.php on line 107

OLEJ Z SIEMIENIA ZŁOTEGO, BUDWIGOWY

OLEJ Z SIEMIENIA ZŁOTEGO, BUDWIGOWY

Notice: Undefined offset: 1 in /home/cudolejepl/domains/cud-oleje.pl/public_html/sky/core/webp.class.php on line 107

KRÓL OLEJÓW – odżywienie mózgu.


-Mózg - Kwas tłuszczowy DHA (dokozaheksaenowy) to jeden z najważniejszych składników odżywczych mózgu. Kwas ten zaliczany jest do grupy kwasów omega-3 i syntezuje się z kwasu alfa-oleinowego, którego zawartość w budwigowym oleju lnianym wynosi ponad 60%. Niedobory tego składnika oraz niewłaściwy stosunek pomiędzy nim, a kwasem omega-6, mogą powodować chwiejność emocjonalną, problemy z pamięcią, wzrokiem oraz schorzenia neurologiczne. Z tego tez powodu wykazuje on dobre działanie w leczeniu stanów depresyjnych oraz poprawia pamięć i koncentrację. Odpowiednia ilość dostarczanych kwasów omega-3, które wchodzą w skład komórek nerwowych, zapewnia im sprawne i niezakłócone funkcjonowanie.


-Serce i układ naczyniowy. Zawarte w oleju budwigowym kwasy omega-6 zwiększają utlenianie tak zwanego złego cholesterolu, czyli cholesterolu LDL, co gwarantuje dużo lepszą ochronę przed chorobowi serca, niż stosowanie wielu syntetycznych leków. NNKT zapobiegają rozwojowi miażdżycy, zawałowi i nadciśnieniu. Zawartość kwasu alfa-linolenowego przyczynia się również do wzrostu poziomu zdrowego cholesterolu HDL, który chroni serce przed zawałami i pomaga przy problemach z arytmią. Olej lniany budwigowy rozszerza także naczynia wieńcowe i zwiększa siłę skurczową mięśnia sercowego. Nienasycone kwasy tłuszczowe to także ważna rola w transporcie i przemianach metabolicznych tłuszczu, dzięki czemu poprawia się stan ogólny naczyń krwionośnych, współpracujących z cholesterolem i białkami w produkcji energii w mitochondriach.


-Choroby nowotworowe, Lignany, czyli zawarte w oleju lnianym silne przeciwutleniacze, doskonale unieszkodliwiają wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie wielu nowotworów. Ograniczają między innymi rozrost prostaty i tworzenie się raka tego organu. Zastosowanie oleju lnianego w profilaktyce nowotworowej jest znane głównie dzięki wyżej wspomnianej diecie dr Budwig.


-Zaburzenia hormonalne, Kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii, co przyczynia się do spalenia tłuszczu i glukozy, dzięki czemu nie odkładają się w organizmie. Jest to szczególne ważne przy niedoczynności tarczycy, gdzie przemiana materii zostaje w oczywisty sposób upośledzona. Dodatkowo, zawarte w oleju lnianym kwasy omega-3 podnoszą energię organizmu i tym samym zachęcają do zwiększonego wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportu.

- Osteoporoza. Olej budwigowy zawiera cenne fito-estrogeny, które usprawniają podział i zróżnicowanie komórek kościotwórczych oaz zwiększają syntezę kolagenu. Tym samym powodują wzrost gęstości kości, zapobiegając nadmiernej kruchości i złamaniom. Olej lniany wspomaga zatem walkę o zdrowe kości i zapobieganie osteoporozie.


-Choroby będące następstwem stanów zapalnych, NNKT zawarte w oleju lnianym, umożliwiają produkcję PGE-1, PGE-3 i PGI-1, czyli prostaglandyn przeciwzapalnych, których niski stan może doprowadzić o wielu chorób, miedzy innymi zapalenia stawów, czy zapalenia jelita grubego. Zapobiega to wielu chorobom zwyrodnieniowym stawów, a wydzielane podczas trawienia oleju śladowe ilości cyjanowodoru, hamują rozrost negatywnych drobnoustrojów jelitowych. Olej lniany budwigowy nie jest typową alternatywą, ale może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne.


-Nadwaga i otyłość. Zawartość lignanów lnianych w diecie powoduje hamowanie aktywności enzymu, odpowiedzialnego za produkcję estrogenów. Zaburzenia na tym tle doprowadzają do otyłości cellulitu, a także ginekomastii u mężczyzn.
-Hemoroidy. Stosowanie oleju lnianego umożliwia działanie osłaniające na przewód pokarmowy, regeneruje błony, w tym także stany zapalne w postaci hemoroidów.


-Jaskra. Olej lniany budwigowy obniża ciśnienie śródgałkowe oczu, które nieregulowane może przyczynić się do powstawania jaskry.


-Bolesne miesiączki. Dzięki działaniom kwasów omega-3, które stymulują produkcję prostaglandyn, można zmniejszyć uczucie bólu podczas miesiączki. Spożywanie oleju lnianego pomaga regulować cykl miesiączkowy, a także może wspomagać leczenie niepłodności i PMS.


-Kobiety w ciąży i karmiące matki. W przypadku ciąży to matka musi zadbać o właściwy poziom NNKT w organizmie płodu, gdyż on sam ich nie jest w stanie pozyskać. Utrzymanie prawidłowej proporcji pomiędzy spożyciem kwasów omega-3 i omega-6 zabezpiecza przed przedwczesnym porodem oraz wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz siatkówki oka płodu. W czasie karmienia piersią ważne jest także dostarczanie do odpowiedniej ilości kwasów, w związku z zabezpieczeniem obecności w mleku wysokiej zawartości kwasów EPA oraz DHA, które wpływają na ogólny i prawidłowy rozwój dziecka. Wiele na to wskazuje, że dzieci kobiet stosujących dietę budwigową charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji od innych rówieśników, nawet o około 19%.


-Problemy dzieci i młodzieży. Olej lniany budwigowy wyraźnie wspomaga procesy myślowe u dzieci uczących się, dlatego powinien być stosowany jako pomoc w leczeniu ADHD oraz zaburzeń hormonalnych i trądzikowych, szczególnie u dorastającej młodzieży.
-Dieta dla sportowców.Regularne spożycie oleju lnianego pomaga przekształcać składniki pokarmowe na energię, a także wspomaga rozwój tanki mięśniowej i ogranicza przyrost tkanki tłuszczowej. Zwiększ on wydolność i wytrzymałość, głównie dzięki pomocy w transporcie hemoglobiny. Pomaga również w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie dotlenianie organizmu i absorpcja składników pokarmowych.


-Ochrona układu pokarmowego. Olej lniany aktywizuje przemianę materii, wspomaga procesy trawienne, a nawet zapobiega rozwojowi kamieni żółciowych oraz może się przyczynić do ich rozpuszczania. Dodatkowo osłania błony śluzowej na całej długości układu pokarmowego i wydalniczego.


-Procesy immunologiczne. Składniki oleju lnianego wzmacniają system odpornościowy, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstania alergii. Działają również aktywizująco na podziały komórkowe.


-Cukrzyca. Kwasy omega-3, a głównie kwasy DHA, uwrażliwiają błony komórkowe na działanie insuliny, dlatego zawsze powinniśmy dbać o odpowiednie proporcje kwasów omega-6 i omega-3. Przy dobrze zbilansowanej diecie, obejmującej olej lniany, złagodzone są wahania poziomu cukru we krwi, głównie przy cukrzycy typu II.